Aloes w pielęgnacji skóry

Home » Artykuły » Aloes w pielęgnacji skóry

Aloes w pielęgnacji skóry


Sześć ważnych powodów używania aloesu do pielęgnacji skóry

Aloes reguluje pH skóry

Czynnik pH określa relację pomiędzy kwasowością a zasadowością. Relacja ta przedstawia stan zdrowia skóry, włosów, organów a nawet gleby. Wyznacza się go w skali od 0 do 14. Stopień neutralny pH wynosi 7,07. Poniżej 7,07 pH jest kwaśne, powyżej zasadowe. Normalny stopień pH dla skóry wynosi około 5 tak więc jest kwaśny. Ta niewielka kwasowość skóry pozwala na skuteczniejsze przeciwstawienie się mikroorganizmom poszukującym na niej "miejsca do zamieszkania". Niestety wszystkie produkty, których używamy na codzień: mydła, detergenty, produkty przemysłowe; powietrze: szkodliwa jonizacja; temperatura: ogrzewanie elektryczne - wywierają zły wpływ na pH skóry. Wiele wyrobów kosmetycznych jest często zbyt zasadowych i nie odpowiadają one czynnikowi pH skóry. Pielęgnacyjne działanie aloesu wynika z tego że jego pH jest zbliżone do pH skóry. Właściwości regulujące i nietoksyczność aloesu czynią z niego uniwersalny środek kosmetyczny. Aloes Aloe Vera zmiękcza, wygładza i ujędrnia skórę zależnie od potrzeby. Aloes jest więc wspaniałym środkiem regulującym i podtrzymującym właściwe pH skóry.

Aloes przenika głęboko w skórę

Stosowany w połączeniu z innymi środkami jak np. witamina E, aloes pomaga im w przenikaniu przez naskórek, dostarczając w ten sposób środków odżywczych skórze właściwej i podskórnej tkance łącznej. Poprawia również mikrokrążenie krwi. Podczas badań w North Texas Research Laboratories zaobserwowano, że aloes przenikał przez skórę cztery razy szybciej niż woda. Każdy medal ma jednak dwie strony. Ze względu na swoje niespotykane właściwości przenikania, aloes może wprowadzić pod skórę zanieczyszczenia lub bakterie, które się na niej znajdują. Należy więc bardzo dokładnie oczyścić skórę, szczególnie przy zranieniach, przed zastosowaniem aloesu.

Aloes odżywia skórę

Dysponując całą baterią witamin, aminokwasów i innych substancji, aloes odżywia głębokie warstwy skóry. Przy połączeniu z innymi z innymi substancjami odżywczymi np. propolisem uzyskuje się jeszcze lepszy efekt. Dzięki aloesowi, wszystkie składniki odżywcze przenikają głębiej w skórę

Aloes usuwa martwe komórki naskórka

Aloes usuwa martwe komórki naskórka przy pomocy swych enzynów proteolitycznych. Enzymy proteolityczne są enzymami hydrolizującymi białko, to znaczy rozkładającymi je poprzez wiązanie z wodą. Naskórek nie jest zasilany poprzez mikrokrążenie krwi tak jak skóra właściwa i podskórna tkanka łączna. Jeśli przejście pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem nie jest zablokowane, skóra właściwa może odżywiać naskórek w sposób naturalny. Nowe komórki mogą więc powstawać. Jeśli nie usuwa się martwych komórek , nagromadzą się do takiego stopnia, że zupełnie zablokują pory. Skóra właściwa nie może już dostarczać krwi, aby odżywić warstwę wierzchnią. W dodatku w skórze zwiększa się zawartość tłuszczu, pory ulegają maksymalnemu rozszerzeniu, co daje efekt zgrubiałych rysów twarzy. Pod tworzącymi się wągrami różnorodne bakterie znajdują sobie ciepłe i bezpieczne miejsce do rozmnażania. Może to doprowadzić do powstania miejscowych infekcji i wynikających z nich stanów zapalnych i zaczerwienienia. Inny problem dotyczy skóry owłosionej. Jeżeli mieszki włosowe są kompletnie zablokowane przez komórki martwe, łój nie wydostaje się na powierzchnię i skóra ulega wysuszeniu. W rezultacie powstaje obfity łupież, co może mieć duży wpływ na porost włosów. Dopóki jest się młodym, eliminowanie martwych komórek następuje w sposób naturalny. Natomiast, w miarę upływu lat, należy od czasu do czasu stosować dobre specyfiki zapewniające regenerację komórek. Istnieją wypróbowane środki do usuwania martwego naskórka, które mogą być używane pojedynczo lub w połączeniu z aloesem. Martwe komórki bardzo dobrze usuwa rękawica z trawy morskiej, szczotka z naturalnych włosów. Do twarzy należy używać soli morskiej drobnoziarnistej, która usuwa wszelkie nieczystości zalegające na skórze. Aloes posiada natomiast tę przewagę, że przenikając głębiej może usuwać martwe komórki z porów skóry.

Aloes jako środek regenerujący komórki

Aloes nie tylko tworzy miejsce dla nowych komórek, ale również zapewnia im pełny rozwój i przyspiesza go. A wszystko to dzięki licznym składnikom odżywczym, które posiada. Niemal cudowną właściwością aloesu jest to, że może przyspieszać rozmnażanie komórek, które nie ma charakteru nowotworowego. Badania dowodzą również, że miąższ aloesowy może, sześć do ośmiu razy, przyspieszyć tworzenie się fibroblastów u człowieka. Fibroblasty są komórkami należącymi do tkanki łącznej, wchodzącej w skład skóry właściwej. Te komórki odpowiadają za wytwarzanie kolagenu, białka, tworzącego substancję międzykomórkową skóry. Wiadomo, że wystawianie skóry na działanie słońca, lub zaburzeń pogodowych (zimno, wiatr itp.), naturalny proces starzenia, wszelkiego rodzaju nadużywanie (za mocny makijaż, za dużo alkoholu, papierosów, zbyt tłuste pożywienie itp.) powoduje zmniejszenie wytwarzania kolagenu przez fibroblasty. Aloes nie tylko wpływa dodatnio na spoistość fibroblastów ale przyspiesza również wytwarzanie kolagenu. Właściwości aloesu przeciwdziałające starzeniu, dadzą się wyjaśnić obecnością w jego składzie wielocukrów i glicydów. Ustalono już, że wielocukry walczą ze starością. Zmieniają układ komórek naskórka, znajdujących się w warstwie wierzchniej skóry, która chroni przed środowiskiem zewnętrznym. Wraz ze starzeniem się skóry, komórki tej warstwy skórnej powiększają się i nie osiągają swojej pełnej dojrzałości. Od tego momentu nie zatrzymują dobrze wody, nie mówiąc o tym, że czynniki patologiczne mogą przedostać się w głąb skóry. W zależności od przypadku może ona stać się chropowata, sucha, lub wprost przeciwnie - zbyt tłusta. Ujędrniając naskórek, aloes powoduje, że z jednej strony cera ulega odmłodzeniu, z drugiej zaś - skóra chroniona jest przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i lepiej reaguje na słońce. 

Aloes działa jednocześnie nawilżająco i ściągająco

Aby utrzymać zdrowy stan skóry, zawartość wody musi znajdować się na odpowiednim poziomie, bez względu na to, czy cera jest sucha, czy tłusta. Jest to rola, którą wspaniale może spełnić krem nawilżający na bazie aloesu. Poprzez swoje właściwości "ścieśniania komórek", aloes jest środkiem ściągającym. Może tak działać, ponieważ zawiera mono- i wielocukry, jak również kilka aminokwasów. Jeśli trzeba użyć kremu nawilżającego, należy pamiętać, że są ich dwa rodzaje: jedne, które zabezpieczają wilgotność skóry i inne, które "ściągają" wilgotność z powietrza. Woda zapobiega wysuszeniu komórek zewnętrznych skóry, natomiast tłuszcz utrzymuje wodę wewnątrz skóry. Kilka różnych rodzajów tłuszczy i innych składników, powodują powstawanie czynników blokujących. Niektóre z nich, nawilżają nie wyrządzając szkody (ale bez usunięcia przyczyny problemu), podczas gdy inne mogą jedynie blokować mieszki włosowe, lub wprowadzać szkodliwe substancje chemiczne w głąb skóry. Środki nawilżające, np. propylen glikolowy lub gliceryna, zawierają składniki przyciągające wodę. Niedogodnością w ich stosowaniu jest to, że nie wybierają źródła nawilżania. Pochłaniają wilgoć z powietrza, albo szukają jej w komórkach skóry właściwej. Jeśli zaczną wchłaniać wodę z komórek skóry właściwej, to komórki te ulegną wysuszeniu i będą musiały zostać ponownie nawilżone. Aloes posiada tę olbrzymią przewagę, że może oddziaływać zarówno blokująco jak i nawilżająco. Żeby lepiej wyobrazić sobie, co dzieje się w chwili zastosowania aloesu, należy pamiętać o tym, że aloes jest rośliną pustynną, któranieustannie musi chronić wodę, którą już zawiera, ale musi również wychwycić nocą jak najwięcej wilgoci z otaczającego ją powietrza.

aloes zdrowie i uroda